Tüketici Haklarında Yeni Gelişme – Güvensiz Üründe Tazminat Dönemi

Video Projeksiyon Mapping Yapan Şirketler Projeksiyon Mapping Yapan Firmalar
Projeksiyon Mapping Yapım Şirketi
29 Ekim 2018
Google Reklam Şirketi Ajansı
Google Arama Motoru Optimizasyonu ve Reklam Yönetimi
11 Kasım 2022
Video Projeksiyon Mapping Yapan Şirketler Projeksiyon Mapping Yapan Firmalar
Projeksiyon Mapping Yapım Şirketi
29 Ekim 2018
Google Reklam Şirketi Ajansı
Google Arama Motoru Optimizasyonu ve Reklam Yönetimi
11 Kasım 2022

Tüketici Haklarında Yeni Gelişme – Güvensiz Üründe Tazminat Dönemi

Kusurlu bir üründen kaynaklanan bir yaralanma meydana geldiğinde, ürünü üreten, dağıtan veya satan şirkete karşı bir hak talebinde bulunulabilir. Bu ürünler arasında tıbbi cihazlar, ilaçlar, makineler, aletler, oyuncaklar, havai fişekler, su, yiyecek ve içecekler bulunur.

Bir ürünü tasarlayan şirket, uygun şekilde kullanan herkesin güvenliğini tehdit etmeyen, ürünün kullanımı ile ilgili ürünü doğru ve dürüst bir şekilde tanıtmak, uygun etiketleme sağlamak ve makul bir şekilde güvenli bir ürün tasarlamak ve üretmekle yükümlüdür.

Üreticinin görevi güvenli kullanım için talimatlar vermek ve tüketicilerin ürünün kullanımıyla ilgili risklerden tam olarak haberdar olmaları için olası yan etkiler veya tehlikeler hakkında yeterli uyarılar sağlamaktır. Ürünü üreten şirket, ürün tasarımını uygun güvenlik özellikleri, parçaları ve malzemeleri ile uygulamaktan da sorumludur.

Türkiye’de tüketiciler için yeni dönemi başlatacak teklif, TBMM yolunda. İmzaya açılan ürün güvenliği ve teknik düzenlemeler kanun teklifinde, güvenilir olmayan ürünlerle ilgili tazminat hakkı getirilirken, bu konudaki zaman aşımı ise 10 yıla kadar çıkartılıyor. Teklife göre, e-ticaret siteleri ve ürünün satışına aracılık eden medya da ürün güvenliğinden sorumlu olacak.
Teklifte yer alan hükümlere göre ürün sorumluluğu tazminatı, bir ürünün kişi veya mala zarar vermesi halinde, üretici ve ithalatçının sorumluluğunda olacak. İmalatçı veya ithalatçıyı ürün kaynaklı tazminat sorumluluğundan kurtaran ya da bu sorumluluğu azaltan sözleşmeler de geçerli olmayacak. Tazminat talebi için zaman aşımı süresi, zarar görenin zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten itibaren üç yıl ve her durumda zararın doğduğu tarihten itibaren 10 yıl olacak. Diğer kanunlardaki tazminat hükümleriyle saklı tutulacak.

İhraç ürünler de ürün güvenliği kapsamına alınıyor. Maddenin gerekçesinde ihraç ürünlerinin normal şartlarda varış ülkelerinin kurallarına uygun olması gerektiği belirtilerek, “Ancak Türk malı imajının zedelenmesine yol açacak insan sağlığını ve güvenliğini tehdit eden ürün ihraç edilmesi, ihraç edilen üründe yanıltıcı etiketleme, tağşiş, yanlış içerik beyan etme veya son kullanım tarihinin değiştirilmesi ve benzeri durumlarda ithalatçı ülkeden uygunsuzluğun ülkemize rapor edilmesi halinde ürün, yetkili kuruluş tarafından da incelenecek ve aynı sonuç teyit edilirse yaptırım uygulanacaktır” denildi. AB üyesi ülkelere ihraç edilen ürünler, Türkiye piyasasına sunulmuş kabul edilecek ve yasa buna göre uygulanacak. Son yıllarda hızla yayılan e-ticaret siteleri ve radyo-televizyonlar da satışına aracılık yaptıkları ürünlerle ilgili yükümlülük alacak.

Teklifle cezalar da yeniden düzenleniyor. Bu kapsamda ürünlerinin güvenilirliğini teyit etmeyen satış yerlerine, 3 bin liradan 15 bin liraya kadar ceza verilecek. Ayrıca uygun olmayan ürünü piyasada bulunduran satış yerleri için de cezalar 8 bin liradan başlayacak, 40 bin liraya kadar çıkacak. Ürün güvenliği kuralları, bir yıl sonra geçerli olacak.

Peki biz size bu konuda hangi hizmetleri verebiliriz?

Tüketiciye ürünlerinizin doğru ve güvenli şekilde kullanımını anlatan tanıtım animasyonları, broşürler ve talimatlar hazırlanabilir. Ürünlerinizin kullanım kılavuzlarına veya ürün etiketlerine doğru ve güvenli kullanım animasyonlarına yönlendirilmiş ve günümüzde çokça kullanılan kare barkodlar ile web sitenize veya herhangi bir medya izleme platformuna bağlantı vererek, tüketicinin ürünün kullanım animasyonunu izlemesi ve olası yanlış kullanım tehlikelerinden sakınması sağlanabilir.

Kibrit Creative olarak üretim yapan birçok firma ile çalışıyor ve bu firmaların ürünlerinin nasıl çalıştığını anlatan animasyonlar hazırlıyoruz. Ayrıca şirket içinde kullandığınız iş makinaları, elektrikli ve mekanik aletler ile cihazların güvenli bir şekilde kullanımını anlatan personel eğitimi animasyonları da hazırlıyoruz.

Geçmişte bu konular hakkında hazırladığımız animasyonlara göz atmak ve fikir almak için bu bağlantıya tıklayınız. Güvenli ve doğru ürün kullanımı ile ilgili fikirleriniz var ve bu konuda hizmet almak istiyorsanız buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.

Tüketici Haklarında Yeni Gelişme – Güvensiz Üründe Tazminat Dönemi
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Data Protection Policy